Jakie mieszkanie wybrać?

Dec 04

Jakie mieszkanie wybrać?

Jeśli chcemy już mieszkać samodzielnie stajemy przed pytaniem czy wybrać mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Oba rozwiązania posiadają zarówno swoje wady jak i zalety, więc warto to odpowiednio przemyśleć, ponieważ mieszkanie to inwestycja, która towarzyszy nam przez wiele lat. Główna różnica to przede wszystkim cena, mieszkania z rynku wtórnego są przeważnie tańsze, a do tego odpowiednio umeblowane, co dodatkowo zmniejsza koszt zagospodarowania takiego mieszkania. Z drugiej strony jeśli mieszkanie z rynku wtórnego jest w złym stanie, tak czy inaczej niezbędny będzie jego remont, co oczywiście może wiązać się z kosztami podobnymi do wykończenia nowego mieszkania. Przy wyborze mieszkania warto zwrócić również uwagę na jego lokalizację – czy będzie odpowiednio blisko naszej pracy, czy w okolicy są przedszkola, szkoły, sklepy i tak dalej. Istotne jest również to jaki czynsz występuje w danym bloku mieszkalnym, ceny mogą różnić się nawet o kilkaset procent w zależności od lokalizacji mieszkania.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Jak brać kredyt na mieszkanie

Sep 14

Jak brać kredyt na mieszkanie

Najczęściej nie mamy takiej sumy pieniędzy, by kupić mieszkanie bez pomocy. Zwłaszcza ten problem dotyczy ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Zdobywając pierwszą pracę i zakładają rodziny. A przecież wiadomo, że rodzina musi gdzieś mieszkać. Koszty wynajmu mieszkań zazwyczaj są dość duże. Lepiej jest wziąć kredyt i spłacać własne mieszkanie niż co miesiąc wpłacać kolejny czynsz na mieszkanie, które do na s nie należy. Tak myślą młodzi ludzie i decydują się na kredyty mieszkaniowe. Jeśli dobrze się przyjrzeć, to kredyty mieszkaniowe są jednymi z najtańszych na rynku. Musimy jednak taki kredyt otrzymać, a wcale to nie jest tak łatwe jak było jeszcze kilka lat temu. Obecnie banki bardzo skrupulatnie sprawdzają naszą zdolność kredytową Praktycznie nie ma szans, by otrzymać kwotę na całą wartość mieszkania. Musimy posiadać jakiś wkład własny, co wcale przecież nie jest takie łatwe. Może więc na początku lepiej poczekać i zgromadzić pewien kapitał i dopiero potem składać wniosek kredytowy.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Czy pośrednik nam pomoże

Aug 14

Czy pośrednik nam pomoże

Kupować mieszkanie można samodzielnie lub z pośrednikiem. Coraz więcej osób decyduje się na ten drugi wariant. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że większość oferowanych do sprzedaży mieszkań jest wystawiana przez pośredników. Polacy w coraz większym stopniu zdają sobie sprawę, że pewne transakcje lepiej polecić pośrednikowi. Owszem zapłacimy za jego usługę, ale mamy pewność, że nie spotka nas po drodze żadna przykra niespodzianka. Nikt zresztą nie ma teraz czasu na to, by samodzielnie sprzedawać czy też kupować mieszkanie. Wolimy te sprawy powierzyć fachowcom. To oni sprawdzą właściciela albo developera, a następnie sprawnie poprowadzą nas przez meandry załatwianych spraw, których jest całkiem sporo. Pamiętajmy jednak, by rozsądnie podpisywać umowę z biurem nieruchomości. Może się bowiem zdarzyć, że konkretne mieszkanie widnieje w ofercie kilku biur nieruchomości. Jeśli je kupimy, to niestety będziemy musieli zapłacić tym biurom, z których pomocy korzystaliśmy, a mieszkanie było w ich ofercie.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Gdzie szukać informacji o sprzedaży mieszkań

Jul 14

Gdzie szukać informacji o sprzedaży mieszkań

Kiedy podejmiemy już decyzję o kupnie mieszkania najpewniej zaczniemy się rozglądać za stosownymi ogłoszeniami o sprzedaży. Gdzie ich szukać? Najpewniejszymi i najsolidniejszymi informacjami o mieszkaniach zazwyczaj dysponują nasi znajomi i rodzina. Ludzie coraz częściej kupują mieszkania nie tylko dla własnych osobistych potrzeb, ale po to, by zainwestować kapitał albo kupić mieszkanie na wynajem, co może przynieść określone profity. Wśród takich znajomych trzeba rozpuścić informację, że poszukujemy mieszkania. Czasami informacja sama wpadnie nam w rękę. Developerzy ogłaszają się nie tylko w prasie, ale mają swoje strony w internecie oraz stosują informację wizualne. Są też reklamy w czasopismach branżowych oraz prasie lokalnej. Istnieją specjalne portale internetowe poświęcone tylko sprzedaży nieruchomości. Możemy też udać się do najbliższego biura nieruchomości i dokładnie sprawdzić różnorodne oferty. Zdaje się, że to będzie najpewniejsze i najsolidniejsze źródło informacji o sprzedawanych domach czy mieszkaniach.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Oświetlenie pokoju dziennego – zrób fachowy projekt

May 20

Oświetlenie pokoju dziennego – zrób fachowy projekt

Salon spełnia wiele różnych funkcji, dlatego też oświetlenie tego pomieszczenia wymaga przystosowaniu do wielu zadań. Lampy w salonie powinny być praktyczne, eksponować meble, powiększać lub pomniejszać salon optycznie, a co najistotniejsze – tworzyć odpowiednią, przyjemną i przyjazną nam atmosferę. Zgodnie z teorią projektowania oświetlenia (z praktyką zresztą też) w salonie powinno być przynajmniej pięć źródeł światła, w tym koniecznie lampy sufitowe, a przynajmniej jedna taka lampa sterowana potencjometrem. Co oprócz tego? W salonie powinny też znaleźć się lampy punktowe, na przykład naścienne, rozświetlające lekko różne jego zakamarki. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też sięgnięcie po lampy stojące – podłogowe, lub do ustawienia na szafkach. Przyda się też kinkiet nad kanapą bądź blatem z jakimiś ciekawymi ekspozycjami. Wszystkie te elementy należy uwzględnić na etapie projektowania domu – zrobi to architekt lub architekt wnętrz. To ważne, bo zgodnie z projektem trzeba poprowadzić instalację – dostęp do prądu jest kluczowy w przypadku wszelkich systemów oświetleniowych.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .

Zaprojektuj oświetlenie ogrodu – pomoże ci architekt krajobrazu

Apr 20

Zaprojektuj oświetlenie ogrodu – pomoże ci architekt krajobrazu

Z chwilą gdy nadchodzą ciepłe wieczory i noce spędzanie czasu w ogrodzie należy do najprzyjemniejszych. W całkowitej ciemności trudno o zapewnienie sobie odpowiednich warunków, toteż lampy ogrodowe przydają się też jako oświetlenie funkcjonalne, służące zaspokojeniu konkretnych, praktycznych potrzeb. Niemniej jednak jako całość tworzą też z ogrodem pewną kompozycję, dzięki której łatwiej nam stworzyć najbardziej pożądany nastrój.
Oświetlenie ogrodowe ma swoje wymagania, musi być odporne i odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami oddziałującymi na nie z zewnątrz. Musimy też wkomponować je w całość toteż najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie zaprojektowania oświetlenia ogrodowego architektowi zieleni, który projektuje nasz ogród. Jeśli robimy to we własnym zakresie musimy pamiętać, by lampy dobrać już na etapie zakładania ogrodu, później, to jest z chwilą gdy uzyskamy efekt końcowy, wybór może być znacznie trudniejszy i trudniej będzie przeprowadzić odpowiednią instalację, tak czy inaczej najlepiej zrobi to architekt krajobrazu.

Czytaj dalej Tagi wpisu: , .